Anneler ve Melekleri
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aşı takvimi

Aşı takvimi Empty Aşı takvimi

Mesaj tarafından ŞeymaNur Paz Ekim 24, 2010 1:47 am

BCG: Verem aşısı 2.AYIN SONUNDA
DTB: Difteri, Tetanoz, Boğmaca 2.4.VE 6.AYIN SONLARINDA
Hib: Hemofilus influenza tip b aşısı 2.4. VE 6 AYIN SONLARINDA
Hep B: Hepaiit B aşısı DOĞUMDA 1.VE 6.AYLARIN SONLARINDA VE 8.SINIFTA
KKK: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşısı 12.AYIN SONLARINDA
OPA: Oral Polio aşısı 2.4.VE 6.AYLARIN SONLARINDA
Td: Erişkin Tipi Difteri-Tetanoz aşısı İLK ÖĞRETİM1.SINIF VE 8.SINIFTA
Rapel: Pekiştirme dozu

Shocked Aşı takvimi Asicocuk

AŞILAR

İnfeksiyon hastalıkları halen dünyada çocuklar arasında en fazla ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Mikroorganizmaların çoğu birden fazla antibiyotiğe direnç geliştirmektedir. Bu nedenle antibiyotiklerin yeri sınırlı kalmakta, aşının önemi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca antibiyotikle tedavi pahalı olduğu gibi kişi hasta olduktan sonra uygulandığı için son çare olarak kullanılmaktadır. Aşılamanın amaclarını şöyle sıralayabiliriz;

* Aşılanan kişiyi korumak
* İnsandan insana bulaşan hastalıklarda hastalığın toplumda kontrol altına alınmasını, eliminasyonunu sağlamak
* Poliomyelit ve çiçek gibi bazı hastalıklarda eradikasyonu sağlamak

Anayasamızın 49. maddesi "Devlet, herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesini ve tıbbi bakım görmesini sağlamakla ödevlidir" demektedir.
İyi bir hekimin kendisine başvuran her çocukta "bu benim çocuğum olsa idi ne yapardım ?" diye düşünüp öyle karar vermesi, yönlendirmesi ve öneride bulunması gerekir.

Ücretsiz aşılama Sağlık Ocaklarında ve Ana Çocuk Sağlığı Merkezlerinde yapılmaktadır.
Sağlık Bakanlığının bütçesi genel bütçenin % 2 si kadardır. Bir yılda çocuk başına aşı için bütçeden ayrılan pay 1 Doları geçmemektedir. Bu koşullarda, Sağlık Bakanlığının imkanları ile herkesi ücretsiz olarak ABD ve Avrupa standartlarında aşılamamız imkansızdır. Ancak ekonomisi gelişmiş sanayi ülkelerinin bile çoğunda aşı ücretsiz olmayıp sağlık sigortası veya bağlı bulunduğu kurum ödemektedir
ŞeymaNur
ŞeymaNur
Admin

https://annelervemelekleri.yetkin-forum.com